Motivácia

30.10.2020

Veľa ľudí hľadá motiváciu. Napríklad ja sa zaoberám aj chudnutím a nie raz sa ma ľudia pýtajú, ako sa majú motivovať. Či nie som schopný alebo ochotný motivovať ich ku chudnutiu. Je to veľmi zaujímavý prístup.
Predstavte si situáciu, že nejaká dáma je veľmi obézna. Nevyhovuje jej tento stav, nechce byť obézna, a rada by schudla. A píše mail človeku, ktorý sa venuje chudnutiu a žiada ho, aby ju motivoval ku jej chudnutiu. Považujem to za absurdné. Ak mám zlú postavu a nevyhovuje mi to, to samotné by ma mohlo motivovať, aby som to nemal, aby som niečo zmenil.
Človek, ktorý sa dožaduje motivácie zvonka, od druhých ľudí má vážny problém. Motivácia totiž veľmi málokedy môže prísť zvonka. Motivácia prichádza spravidla priamo z vás.
Ak si postavíte cieľ, ktorý považujete za dostatočne dôležitý, za významný a pre vás efektívny, dostanete chuť svoj cieľ aj realizovať. A práve slovíčko chuť tu je synonymom motivácie. Ak mám chuť cvičiť, som motivovaný.
Vráťme sa tu ku úvahe cieľ a efekt. Ak si tučná dáma dá ako cieľ schudnúť, nevie čo má robiť, pretože chudnutie nie je cieľ, ale efekt. Keby si dala ako cieľ zdravší životný štýl vedela by presne ako má začať žiť, aby potom cieľ spôsobil efekt, ktorý sa jej bude páčiť. Avšak cieľ zdravého životného štýlu, by takejto dáme pravdepodobne nevyhovoval. Je menej pohodlný. Ak je to tak, asi by ani nezačala. No ostala by v pravdivej situácii, kedy by sa aspoň nepokúšala o chudnutie nezmyselnými spôsobmi, ktoré jej následne poškodzujú zdravie. Vráťme sa teda ku motivácii.
Ak si dáte cieľ, ktorý je pre vás dostatočne stimulujúci a zaujímavý, začnete byť motivovaní.
• Napríklad. Ak chcem napísať knihu a naozaj to chcem, začnem na ňu myslieť. Venujem sa jej v duchu a dávam dohromady myšlienky, ktoré by v nej mohli odznieť. Predstavujem si čitateľa, čo by asi mohol chcieť vedieť, v čom mu viem pomôcť a takýmto spôsobom postupne začínam mať chuť napísať knihu. A táto "chuť" vyústi k tomu, že si každý deň sadnem a píšem aj niekoľko hodín písmenká na klávesnici. Takýmto spôsobom postupne vzniká kniha. Motivácia, ktorú ku tejto práci mám, vychádza priamo zo mňa. Veľmi ťažko mi ju môže niekto dať.
To znamená, ak chcete, aby vám motivácia pomáhala dosiahnuť výsledky, mali by ste si dať také ciele, ktoré vás - zmotivujú. Teda budú mať pre vás efekt, ktorý vám stojí za námahu. To je motivácia. Preto sa odporúča, aby cieľ bol ambiciózny, taký, čo vás priťahuje, ale realizovateľný. Primalý cieľ by vám nestál za námahu a nereálny cieľ by ste vzdali...
Je to podobné, ako pri lotérii. Lotéria motivuje neúspešných ľudí k odovzdaniu peňazí. Vidina získať auto šťastnou náhodou pri žrebovaní je lákavá. Chudobný človek si normálne také auto dovoliť nemôže a tak investuje svoje ťažko zarobené peniaze do žrebu. Dúfa, že bude mať šťastie. My vieme, že táto nádej je tak obludne malá, že nestojí za to o nej ani rozprávať. Často je to nádej jedna ku niekoľkým miliónom. V podstate je to strata času a peňazí dúfať...
Ak ale máte víziu niečoho čo by ste chceli dosiahnuť, potom máte chuť túto víziu realizovať a práve slovo chuť je iným slovom pre slovo motivácia. Ak chcete vytvoriť firmu, máte pravdepodobne chuť poskytovať nejakú službu, zarobiť na nej a dosiahnuť výsledky. Sami ste motivovaní k tomu, aby ste pracovali, aby ste podali výkon oveľa väčší (možno ani nie väčší, ale určite iný), ako podáva väčšina ľudí. Ak to dokážete budete úspešnejší ako veľká väčšina ľudí. Nepotrebujete na to v podstate žiadnu motiváciu zvonka. Stačí vhodne definovaný cieľ, ktorému veríte a ktorý vám za to stojí.
Pri motivácii a dosahovaní úspechu je asi najväčším problémom fakt, že človek dosiahne odmenu až s oneskorením. To je v úplnom protiklade voči mysleniu neúspešných ľudí.
Väčšina neúspešných ľudí má rada okamžitú odmenu, prípadne odmenu v predstihu. Typickým príkladom odmeny v predstihu sú napríklad nákupy na dlh. Človek dostane chuť vlastniť veľký televízor, na ktorý však nemá peniaze. Preto ide do obchodu kúpi si tento televízor na splátky a verí, že niekedy v budúcnosti mu bude príjemné za tento výrobok platiť. (A zaplatiť oveľa viac, než stojí!) Skutočnosť je nepríjemná. Tento človek sa odmenil skôr než vykonal prácu. Už má televízor. Teraz začína pracovať na to, aby ho mohol zaplatiť. Bolo by naivné myslieť si, že o pol roka, alebo o rok už nebude chcieť niečo úplne iné. Tento človek bude zadlžený po dobu niekoľkých rokov a nebude si môcť dovoliť nič iné. Bude mať pocit, že pracuje na nejaký blbý dlh a bude nespokojný, prípadne nešťastný. Častokrát týmto spôsobom ľudia zdĺžia svoje rodiny aj doživotne. Stávajú sa tak ekonomickými rukojemníkmi svojej netrpezlivej túžby vlastniť prístroje, ktoré v čase kedy splatia dlh možno už ani nepoužívajú, pretože sú zastarané. To je príklad, kedy je človek odmenený za prácu, ktorú ešte ani nevykonal.
Asi najrozšírenejším spôsobom ako sa stávajú ľudia neúspešní je práve snaha získať a užiť okamžitú odmenu okamžite za vykonanú prácu. Na začiatku mesiaca vám prídu nejaké peniaze a na konci mesiaca už nemáte ani euro. Kam sa tieto peniaze stratili? Okamžite ste si vybrali svoju odmenu. To je typický príklad ako zmýšľa väčšina ľudí. Nepoďme to teraz kritizovať a hovoriť o tom, že je to nevýhodná životná stratégia. Hovorme o tom, že takto sa správa veľká časť ľudí a tak im to aj vyhovuje. Chcú získať odmenu za prácu a rýchlo si ju aj užiť.
Ak chcete byť úspešní musíte prejsť na úplne iný vzorec v odmeňovaní. Úspešný človek si vie vypočítať, že jeho odmena bude zaujímavá, ale najprv musí pracovať. A tak sa začne venovať budovaniu firmy. Alebo budovaniu svojho zdravia. Prejdú mesiace možno roky kým sa začne prejavovať účinok odmeny. To je najnepríjemnejšia vec, ktorá bráni mnohým ľudom dosiahnuť výraznejší úspech. Odmena je u úspešných často odložená v čase do budúcnosti.
Chcete uspieť? Obetujte mimoriadne veľké množstvo času, energie do práce, ktorá dlho zdanlivo nemá výsledky. Je to podobné ako v posilňovni. Keď budete chodiť cvičiť týždeň. zrejme nepocítite žiadne rozdiely vo svojom zdravotnom stave. No ak vydržíte pár mesiacov, stane sa niekoľko vecí. V prvom rade zvyknete si na to, že chodíte do posilňovne. Váš zdravotný stav sa začína "utvrdzovať" a chodenie do posilňovne už pre vás nie je tak ťažké ako kedysi. Tým stúpa vaša motivácia k tejto činnosti, pretože už nie je tak ťažká ako sa javila na začiatku. Časom zároveň zisťujete, že sa vám začína dokonca dariť. Že vám začína slúžiť zdravie, že ste silnejší, že sa pri bežných činnostiach vôbec neunavíte a zistíte, že ste výkonní. S istým prekvapením možno zistíte, že nudné dvíhanie činiek, či šliapanie do rotopedu má následky, ktoré by ste ani neboli očakávali. Zlepší sa vám myslenie, pretože tým, že robíte takýto typ tréningu zlepšujete aj prekrvenie svojho mozgu. Všetky tieto benefity, ktoré vám cvičenie prináša však pocítite najskôr až o niekoľko mesiacov, čo pravidelne obetujete čas a námahu cvičeniu v posilňovni. Tieto efekty sa prejavujú veľmi oneskorene a veľa ľudí to posilňovne nevydrží chodiť viac ako pár týždňov. Je to nepohodlné. Avšak až po nepohodlí väčšinou môžeme získať plody dlhodobého úsilia. Práve takýmto spôsobom sa motivácia dá ilustrovať.
Musíte vedieť, čo budete dostávať ako odmenu za prácu, ktorú vykonávate.
Je veľmi pravdepodobné, že vaša motivácia bude v úvode veľmi nízka. Možno si nebudete veľmi veriť, ale musíte vydržať. Študujte, overte si, či to čo chcete spraviť je reálne. A keď áno, pustite sa do práce!
Práve vydržať je veľmi dôležité pri väčšine činností, ktoré majú byť úspešné. Myslite na to, že veľa pokusov, ktoré spravíte skončia fiaskom. Nie každá činnosť je automaticky úspešná. Niekedy to ani neviete na prvý pokus spraviť správne...
Ak sa rozhodnete ísť nejakou cestou určite na tejto ceste urobíte veľa chýba a veľa zlých rozhodnutí. Nespravte aj tú chybu, ktorú urobí nakoniec väčšina neúspešných ľudí, že si totiž povedia, táto činnosť mi nevyšla skúsim inú. Ak totiž nevytrváte v nejakej činnosti dostatočne dlho, nemáte šancu na úspech. Úspech dosiahnete až potom keď prekonáte určitý počet chýb, ktoré s danou činnosťou súvisia.
Iste ste sa už učili jazdiť na bicykli alebo plávať. Jazda na bicykli je dnes pre vás úplne jednoduchá, viete ju robiť bezpečne a nemáte pocit, že by to bol problém. No spomeňte si ako to vyzeralo, keď ste začínali. Znamenalo to otlčené kolená, niekoľko pádov a strach. Človek, ktorý nedokáže niekoľkokrát z bicykla spadnúť si možno povie ja sa na to môžem vykašlať, nepotrebujem vedieť jazdiť na bicykli. To je pravda, avšak ak to vzdáte v úvode nenaučíte sa jazdiť na bicykli nikdy. Presne takto to funguje aj v živote. Ak ste motivovaní, že jazda na bicykli vám prinesie dostatočné množstvo radosti, alebo úžitku, dokážete vydržať aj pády, ktoré sú spojené s prvými jazdami. Práve to je príklad motivácie kedy človek vie, že ak bude jazdiť na bicykli môže sa kamarátiť s tými, ktorí na bicykli už dávno jazdia. Je to vysoká motivácia, ktorá dieťa privedie k tomu, aby prekonal strach, aby prekonal odreté kolená. Neskôr keď sa naučí jazdiť, a keď si jeho telo a svaly privyknú na tento pohyb, už jazdí bez problémov a pôsobí mu táto činnosť veľkú radosť.
Presne na tomto princípe funguje motivácia aj v iných oblastiach.