Chronické zápaly a civilizačné ochorenia
Mnohých z nás často trápia zdanlivo neškodné bolesti, ktoré pripisujeme obyčajnému prechladnutiu či chrípke. V tomto prípade siahame po voľne predajných liekoch, utlmujúcich príznaky a čakáme, kým nepríjemnosti odídu. Niekedy pomôžu, bolesť pominie a lekára nepotrebujeme. Problém nastáva, keď bolesť pretrváva - môže ísť o zápal.
Čo je to zápal a ako vzniká?
Zápal je jeden z obranných mechanizmov ľudského tela. Vzniká ako reakcia imunitného systému na zranenie, prítomnosť patogénov a chorobných buniek. Telo pomocou zápalu začína proces liečby.
Liečba zranení, infekcií a poškodení tkanív by bez zápalu bola nemožná. Ak však zápal neodoznieva a stáva sa chronickým, môže spôsobiť ďalšie zdravotné problémy.
Imunitný systém funguje ako hradba, ktorá chráni naše telo pred nepriateľmi - škodlivými vírusmi a baktériami, spôsobujúcimi rôzne ochorenia. Vrodenú imunitu získava človek hneď pri narodení. Prirodzene ho chráni pred rôznymi ochoreniami a ak ochorie, zabezpečí, že sa vylieči.
Adaptívna
imunita sa vyvíja pri kontakte s baktériami a vírusmi. Špecifikuje sa
podľa toho, s akými patogénmi sa človek stretne. Infekciami trpia často
malé deti, ktoré sa ich prekonaním stávajú odolnejšími. Imunitný systém
si "pamätá" stretnutie s infekciou a opakovane ju dokáže vyliečiť
účinnejšie. Adaptívna imunita sa získava aj očkovaním - vďaka nemu sa nemusíme obávať nebezpečných ochorení, ktoré by mohli mať ťažké zdravotné následky.
Ochorenie vypukne vtedy, keď imunita zlyhá. Ak trpíte rôznymi ochoreniami príliš často, zrejme máte oslabenú imunitu. Oslabuje ju nezdravý životný štýl, stres, častá liečba antibiotikami, exhaláty v ovzduší, ale aj nezdravé domáce prostredie s plesňami či dymom z cigariet. Svoju úlohu zohráva aj zvyšujúca sa hustota obyvateľstva. Najmä v uzavretých priestoroch, ako sú obchody či dopravné prostriedky, si navzájom podávame vírusy a baktérie, spôsobujúce rôzne ochorenia.
Najčastejšou poruchou imunity, a zároveň častou príčinou vzniku podráždenia a zápalu, sú alergie. Prejavujú sa, keď organizmus reaguje príliš citlivo na niektoré látky z prostredia. Autoimunné choroby zas vznikajú vtedy, keď imunitný systém omylom považuje niektoré bunky alebo orgány vášho tela za cudzorodé a zaútočí proti nim.
Ako sa prejavuje zápal?
Zápaly sú často veľmi bolestivé a vyvolávajú rôzne nepríjemné pocity. Ak ide o vonkajší zápal, jeho prítomnosť zistíte veľmi jednoducho.
Toto sú príznaky vonkajšieho zápalu:
bolesť,
začervenanie,
opuch, spôsobený hromadením hnisu;
sťažený pohyb - opuchom a bolesťou môže byť zhoršená pohyblivosť zapálenej časti tela
teplo - v postihnutom mieste prúdi viac krvi a preto je teplejšie na dotyk.
Ťažšia situácia nastáva pri zápaloch vnútorných orgánov. Niektoré vnútorné orgány nemajú nervové zakončenia, ktoré by vyvolávali pocit bolesti,
Príznaky zápalu vo vnútri tela bývajú takéto:
únava
rany v ústach
bolesť na hrudi
bolesti brucha
horúčka
vyrážka
bolesti kĺbov.
Prečo vzniká chronický zápal?
Zápal prechádza do chronického štádia vtedy, keď zlyháva liečba akútneho zápalu a jeho príčina nebola odstránená. Často ide o poruchu imunity. Zatiaľ čo akútny zápal odoznie behom niekoľkých dní, chronickýasQ+ môže pretrvávať niekoľko mesiacov až rokov.
Infekcia sa môže nachádzať naozaj kdekoľvek v tele, najčastejšie to býva ústna dutina, zuby a ďasná, krčné mandle, menej často v močovo-pohlavnom ústrojenstve. Zriedkavejšie sa objaví v tráviacom ústrojenstve. Niekedy býva prejavom ochorení, ako je astma, tuberkulóza, ulceratívna kolitída, zápal dutín, hepatitída.
Chronický zápal môže spôsobiť ďalšie zdravotné problémy, ako sú nádorové ochorenia, reumatiodná artritída, senná nádcha
a veľa ďalších, preto sa neoplatí podceňovať jeho príznaky, aj keď sú
zdanlivo mierne. Je nevyhnutné ho vyliečiť. Ak spozorujete niektorý z
vyššie uvedených príznakov, navštívte lekára, a ten vám pomôže zistiť,
či sa jedná o zápal v tele. Lekár by vás mal dôkladne skontrolovať, odobrať vám krv, moč a výtery z nosa a hrdla. Na základe výsledkov sa rozhodne, či je nutná liečba antibiotikami.
Domáca liečba zápalu
Pri opakovaných zápaloch môžu byť bylinky veľmi nápomocné. Mnoho ľudí sa obracia na tradičnú čínsku, alebo inú alternatívnu medicínu, prípadne tzv. babské recepty, známe od starších generácií. Mnohé z nich sa ukázali ako veľmi efektívne, aj keď nie všetky účinky dokážu vysvetliť moderní lekári.
Domáca liečba nenahrádza návštevu lekára, môže však liečenie značne urýchliť a zmierniť nepríjemné príznaky. Niektoré byliny a korene prípravu čaju, či potraviny, ako cesnak alebo med fungujú výborne ako prevencia rôznych zápalových ochorení.
Uvedieme niekoľko príkladov:
Zázvor
Zázvor
je v prírodnej medicíne veľmi obľúbený. Čaj z neho je veľmi účinný pri
bolesti hrdla a kašli. Má protizápalové účinky, zmierňuje bolesť aj
opuchy.
Kurkuma
Kurkuma je jednou z najúčinnejších bylín na posilnenie imunity a celkového zdravia. Obsahuje veľa vitamínov, minerálov a antioxidantov. Pomáha neutralizovať voľné radikály a znižuje poškodenie buniek. Zmierňuje aj bolesti hlavy a opuchy.
Echinacea
Táto bylinka je veľmi účinná proti zápalom očí a čriev, ale aj pri artritíde. Pomáha utlmiť aj bolesti brucha, hlavy, hrdla, mandlí, zubov či svalov.
Rozmarín
Rozmarín je obľúbená bylinka na ochutenie jedál. Mnoho ľudí však nepozná jeho liečivé účinky - pomáha proti respiračným ťažkostiam a rôznym zápalom. Priaznivo ovplyvňuje psychické zdravie, zlepšuje náladu.
Tymián
Ďalšia bylinka, ktorá dodáva jedlám špecifickú chuť. Na liečebné účely sa z neho pripravuje čaj, alebo sa konzumuje čerstvý, rozmixovaný, ako prísada do smoothies. Pomáha znížiť vysoký krvný tlak, lieči akné, posilňuje imunitu. Šťava z tymianu má dezinfekčné účinky.
Mäta prieporná
Mätový čaj je azda zo všetkých bylinkových čajov najobľúbenejší. Okrem osviežujúcej chuti poskytuje aj úľavu pri tráviacich ťažkostiach. Pomáha liečiť syndróm dráždivého čreva a gastritídu. Pôsobí protizápalovo v nose a prieduškách, kde pomáha uvoľňovať hlieny.
Cesnak
Cesnak má antibakteriálne a protivírusové účinky. Má vysoký obsah vitamínu C a iných látok, ktoré ho robia skvelým pomocníkom pri liečbe aj prevencii rôznych zápalov.
Med
1 lyžička medu denne upokojuje bolesť zapáleného hrdla. Ak ho skombinujete s cesnakom, získate vysoko účinný liek na chrípku a prechladnutie. Taktiež pomáha posilniť imunitu.
Zmena životosprávy
Chronické ochorenia môžu byť následkom zlej životosprávy, príliš veľa stresu, ale aj škodlivých vplyvov prostredia. Navyše, ak dlho bojujete s ochorením, bolesťou a nepríjemnými pocitmi z vlastného tela, je to extrémne frustrujúce. Aby ste sa konečne zbavili týchto starostí, musíte preto urobiť všetko, čo je vo vašich silách.
Možno je čas na kompletnú zmenu životného štýlu. To znamená, že ak fajčíte, musíte prestať. Ak trpíte nadváhou, pokúste sa schudnúť. Snažte sa vyhýbať stresu, resp. upokojiť sa a zbytočne nepodliehať hnevu. Stravujte sa zdravo - postupne eliminujte z jedálnička potraviny, o ktorých viete, že sú pre vás škodlivé.
Nesnažte sa však zmeniť všetky svoje návyky za jeden deň - takéto pokusy sa často končia sklamaním. Zmeňte ich postupne, systematicky a nevracajte sa späť. S trpezlivosťou čoskoro pocítite pozitívne účinky na vašom zdraví.
Ako upraviť stravu keď bojujete s chronickým zápalom?
Existujú potraviny, ktoré pri pravidelnej konzumácií môžu znížiť riziko vzniku zápalu, ale aj podporiť jeho liečbu. Sú to tieto:
olivový olej
paradajky
orechy - mandle, vlašské orechy
listová zelenina
tučné ryby, ako losos, tuniak, makrela s vysokým obsahom Omega 3
bobuľové ovocie - čučoriedky, brusnice
citrusy - grep, citrón, pomaranč
Nezdravé jedlo môže, naopak, zápal zhoršiť. Tomuto sa radšej vyhnite:
vysmážané jedlá, hranolčeky
sladené nápoje
červené mäso
margaríny
biele pečivo a jedlá, obsahujúce spracované karbohydráty
Hýbte sa, ak je to možné
Niektoré ochorenia, napríklad artritída, pohyb značne sťažujú. Aktívny pohyb však potrebujete, ak sa chcete uzdraviť a zdravie si aj udržať. Hýbte sa tak, ako len môžete. Najhoršie, čo sa dá v prípade takéhoto ochorenia urobiť, je ležať v posteli s hlavou plnou starostí a vzdávať sa nádejí na vyliečenie.
Vyjdite si na čerstvý vzduch a uvidíte, že sa vaša nálada okamžite zlepší. Dobrá nálada a nádej je pre liečenie dlhodobého ochorenia nevyhnutná. Potom si doprajte dostatočne dlhý a kvalitný spánok. Ten je, rovnako ako pohyb, potrebný pre správne fungovanie imunitného systému. Pomôže vám urýchliť liečbu.
Po vyliečení vám dostatok pohybu pomôže posilniť organizmus, podporiť vitalitu a zlepšiť celkové zdravie. Odporúčame vám venovať sa športu aspoň 2 - 3 krá do týždňa.
Opakované zápaly nepodceňujte
Zbaviť sa opakovaných zápalov nie je vôbec jednoduché. Niekedy o nich ani neviete, ukrývajú sa a svoju prítomnosť dávajú najavo nejasnými signálmi. Ak ste však zistili, že trpíte zápalom, nepodliehajte strachu z následkov. So zdravou stravou a vaším odhodlaním vyliečiť sa budete onedlho fit.